Přehledně: Jaké změny zavádí konsolidační balíček?

Poslanecká sněmovna minulý týden odsouhlasila vládní návrh konsolidačního balíčku. Nyní je tak řada na Senátu, aby se vyslovil k obrovskému množství změn, které si kladou za cíl znovu nastartovat státní ekonomiku. Přináším aktuální přehled největších změn, které mohou zaměstnavatelé v novém roce očekávat.

Vyšší daně a odvody OSVČ

Firmám se daň z příjmů navýší na 21 %. OSVČ se zase musí připravit na vyšší odvody, ty narostou z 25 % na 40 % průměrné mzdy. Navíc budou osoby samostatně výdělečně činné nově muset platit minimálně 55 % základu daně, namísto současných 50 %.

Nové sazby DPH

Aktuální tři sazby daně se sloučí pouze do dvou. Zůstane tak pouze daň z přidané hodnoty ve výši 12 a 21 %. Od DPH se budou osvobozeny knihy. Do nižší sazby daně budou spadat například potraviny nebo léky.

Zdanění lihu

Spotřební daň z lihu se bude v následujících letech postupně navyšovat. V roce 2024 by měla vzrůst o 10 %, v dalších dvou letech pak vždy o dalších 5 %.

Změny zaměstnaneckých benefitů

Do výše poloviny průměrné mzdy budou zaměstnanecké benefity nově osvobozeny od daně z příjmu. V příštím roce by tak bez zdanění měli mít zaměstnanci benefity do 21 983 Kč.

Daň z nemovitosti

Vlastníkům nemovitostí vzroste daň průměrně na 1,8násobek. Do budoucna navíc poroste podle inflace. Dle původního návrhu se o výnos z daně z nemovitostí měly obce dělit se státem. Od toho se nakonec upustilo a celková částka tak bude ponechána výhradně obcím.

Nové podmínky stavebního spoření

Státní podpora stavebního spoření se sníží. Klienti stavebních spořitelen však budou moci využít úvěry ze stavebního spoření například na udržitelné bydlení či obnovitelné zdroje.

Zdražení dálniční známky

Cena dálniční známky vzroste od března následujícího roku na 2 300 Kč. I tato částka se bude do budoucna zvyšovat dle inflace. Řidiči si budou nově moci zakoupit také jednodenní dálniční známku. Změnit se má také výše mýtného pro kamiony.

Nový výpočet platů politiků

V rámci balíčku se počítá také se změnou výpočtu platů vrcholných politiků. Díky novému způsobu počítání budou jejich platy v příštím roce prakticky na stejné úrovni jako letos.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.