Chystá se další novela zákoníku práce

Jednou z třaskavých změn, které byly schváleny v čerstvě účinné novele zákoníku práce, je také zakotvení dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví. Jak se k této změně staví lékaři? A co na to ministr zdravotnictví?

V reakci na silnou vlnu nespokojenosti lékařů připravuje skupina poslanců další novelu zákoníku práce, která by měla zrušit nedávnou změnu v přesčasové práci zdravotníků, platnou od října. Téměř 5000 lékařů totiž v současnosti hrozí výpovědí prosincové přesčasové práce, což by mohlo zapříčinit závažný výpadek zdravotnické péče v Česku.

Z výše uvedených důvodů chce nyní ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představit ve spolupráci s lékaři další změnu zákoníku práce. Ta by měla být předložena vládě prostřednictvím skupiny poslanců, což by mělo urychlit její schválení. Ministerstvo zdravotnictví zároveň připravuje ohledně přesčasové práce metodický pokyn pro ředitele nemocnic.

Podle zástupců Sekce mladých lékařů pracují již nyní v některých nemocnicích lékaři dobrovolně přesčas více než povolených 416 hodin, které byly podle zákona platné do konce září. Nově by navíc mohli odpracovat až 832 hodin za rok. Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o přesčasové práci na celý rok. Tyto smlouvy však lékaři nyní vypovídají, protože tvrdí, že povolené zákonné limity mají již v prosinci vyčerpány. Podle lékařů sice v souvislosti s jejich protesty nebude akutní péče o pacienty ohrožena, plánované výkony však mohou být v důsledku této situace omezeny.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.