Minimální mzda se opět navýšila

Víte, kolik letos činí minimální mzda a minimální zaručená mzda? Zjistěte, o kolik se obě sazby v roce 2024 navýšily a zda se změna dotkne i vás jako zaměstnavatele.

S příchodem nového roku úzce souvisí pravidelné zvyšování minimální mzdy. Ta byla počátkem letošního roku zvýšena o 1 600 korun, což je zatím největší meziroční nárůst od zavedení minimální mzdy v roce 1991. Z loňských 17 300 korun tak minimální mzda vzrostla na 18 900 korun. Minimální mzda na hodinu se zvýšila z původních 103,80 korun na 112,50 korun.

Zároveň s minimální mzdou se mění také výše minimální zaručené mzdy. Ta, narozdíl od minimální mzdy, závisí na složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce a je odstupňována do osmi kategorií. Změna minimální zaručené mzdy se letos dotkne první skupiny, kam patří nekvalifikované práce jako např. pomocník v kuchyni, druhé skupiny, kterou představují řemeslníci, pokojské či popeláři, a třetí skupiny, jejíž součástí jsou zedníci, instalatéři či kadeřnice. Zde nárůst činí 1 600 korun. Poslední skupinou, které se změna minimální zaručené mzdy týká, je skupina osmá, jejíž minimální zaručená mzda vzroste o 3 200 korun. Jedná se např. o náročné tvůrčí systémové práce, makléře či obchodní ředitele.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.