Největší rozvolnění pracovního poměru od dob revoluce: Změny zasáhnou výpovědní lhůtu i ukončení poměru

V oblasti zaměstnávání se od příštího roku chystají velké změny. Výsledkem má být větší flexibilita pracovních úvazků. Jak se tyto novinky dotknou Vás jako zaměstnavatele?

Nejspíš tou největší změnou, která se chystá, je možnost výpovědi bez udání důvodu. Jedná se o příležitost, kterou ocení především zaměstnavatelé. Možnost vypovědět smlouvu bez udání důvodu by jim mohla významně pomoci s odchodem problematických zaměstnanců. Výpověď bez udání důvodu však bude vykompenzována vyšším odstupným, které se vyšplhá až do výše pěti měsíčních platů.

Nová pravidla se odrazí také v délce zkušební a výpovědní lhůty. Zatímco u výpovědní lhůty se řeší její zkrácení, zkušební lhůta by se prodloužila podle potřeb zaměstnavatelů. V současné době nelze zkušební lhůtu prodloužit a její maximální délka činí tři měsíce. Pro mnoho zaměstnavatelů je však tříměsíční doba na ozkoušení nových zaměstnanců nedostačující. Podle nového návrhu by si zaměstnavatel mohl zkušební lhůtu prodloužit podle svých potřeb. Opačný problém nastává u výpovědní lhůty. V dnešní době lidé častěji mění zaměstnání a současná dvouměsíční výpovědní lhůta je údajně příliš dlouhá. Zvažuje se tedy její zkrácení na jeden měsíc. Zatímco někteří zaměstnavatelé kratší výpovědní lhůtu ocení, pro některé to může být naopak překážkou kvůli nedostatečnému času na hledání nového zaměstnance.

Plánované změny se mimo jiné dotknou i zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené. Současná právní úprava zaměstnavateli nepovoluje zaměstnávat rodiče na stejné pozici, na které čerpají rodičovskou. Jedná se o dlouhodobý problém, kdy zaměstnavatelé přichází o kvalifikované zaměstnance. Nová úprava počítá s tím, že by rodiče mohli zůstat na stejné pozici, i kdyby se jednalo pouze o 0,2 úvazek. To by zaměstnavatelům výrazně pomohlo s udržením stálých a kvalitních zaměstnanců a usnadnilo by to také návrat rodiče do zaměstnání.

Na konečné podobě návrhů se však stále ještě pracuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí se je chystá předložit vládě na konci května letošního roku. Účinnost změn je plánována na počátek roku 2025.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.