Novela zákoníku práce míří do Senátu

Poslanecká sněmovna schválila ve středu 28. 6. 2023 ve 3. čtení novelu zákoníku práce. Podle tiskové zprávy předložilo MPSV rozsáhlou transpoziční novelu, když po diskusích se zaměstnavateli a odbory našlo kompromisní úpravy týkající se mimo jiné práce na dálku nebo pravidel pro tzv. dohodáře. Ve třetím čtením byly schváleny také některé pozměňovací návrhy.

Novelou zákoníku práce dochází ke transpozici několika směrnic, předpis ale přináší i další novinky. Novela znamená významné změny pro rodiče a také pečující o osoby závislé na péči. Zaměstnavatel jim bude muset umožnit práci na dálku, pokud mají děti do devíti let, to se týká i těhotných žen. Případné odmítnutí musí zaměstnavatel písemně zdůvodnit.

Novelu podpořili s jedinou výjimkou všichni přítomní poslanci. Díky pozměňovacím návrhům jsou součástí novely ještě další úpravy, například zpřesnění poskytování denního odpočinku a odpočinku mezi směnami nebo výslovná možnost zaměstnance podat žádost o rodičovskou dovolenou opakovaně. Upravují se taky kvalifikační požadavky u zaměstnanců pod státní službou. Další pozměňovací návrh upravuje práci přesčas ve zdravotnictví, a to v zájmu zachování dostupnosti lékařské péče.

Dohodářům přináší novela větší předvídatelnost práce a právo na dovolenou. Novelou se nyní budou zabývat senátoři a následně ji musí potvrdit svým podpisem prezident republiky.

Předpokládaná účinnost novely je na podzim 2023 s výjimkou proplácení dovolené zaměstnancům na DPP/DPČ, které má začít platit až od nového roku.

Zdroj: Tisková zpráva MPSV

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.