Vláda představila ve čtvrtek 11. května jeden z nejrozsáhlejších konsolidačních balíčků, který má za cíl snížit jeden z nejvyšších schodků ve státním rozpočtu. Dopad bude mít také na zaměstnavatele. Víte, které změny se vás a vašich zaměstnanců dotknou nejcitelněji?
Asi nejčastěji skloňovanou změnou pro zaměstnance, a tudíž i pro zaměstnavatele je opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta. Ačkoliv pro zaměstnavatele zůstane sazba 2,1 procenta, změna se jich dotkne při zpracovávání mezd.
Druhou změnou, na kterou byste se měli připravit, je zrušení 22 daňových výjimek – jedná se především o:
- snížení slevy na dani na manželku,
- zrušení tzv. školkovného,
- zrušení slevy na dani na studenta,
- zrušení osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům,
- zrušení osvobození nadlimitních stravenek,
- zrušení odpočtu za členské příspěvky odborům.
Další změnou, která se zaměstnavatelů a části zaměstnanců dotkne, je úprava daně z příjmů fyzických osob. Nově do úrovně 23% daně z příjmů fyzických osob spadnou i zaměstnanci s platem zhruba ve výši od 121 tisíc korun (trojnásobek průměrné mzdy).
Změny se dotknou také tzv. dohodářů, na které cílí mj. i aktuálně projednávaná novela zákoníku práce. Budou stanoveny dva limity pro vznik účasti zaměstnavatele na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě DPP. Oproti současnému limitu 10 000 Kč výdělku tak dojde ke snížení. První limit 25 % průměrné mzdy platí u jednoho zaměstnavatele, při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, bude limit ve výši 40 % průměrné mzdy.