Změny v oblasti FKSP: Jak prostředky fondu seškrtá konsolidační balíček?

V rámci připravovaného vládního konsolidačního balíčku jsou v plánu také změny, které zasáhnou do prostředků Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Jaké škrty vláda v této oblasti plánuje ve snaze ušetřit?

Zrušení daňového zvýhodnění

Jedna z často zmiňovaných změn, kterou má chystaný konsolidační balíček zavést, je zrušení daňového osvobození nepeněžních benefitů poskytovaných v oblasti kultury, vzdělávání, pořízené zdravotnických služeb, rekreace a zájezdů. Stejně tak plánuje vláda nově zrušit osvobození od daně v případě nepeněžních darů do 2 tisíc Kč, které jsou poskytovány podle pravidel FKSP.

Snížení objemu finančních prostředků na polovinu

Druhou zásadní změnou v oblasti FKSP je také snížení celkového objemu prostředků fondu. Z původních 2 % by tak nově měly tyto prostředky klesnout o polovinu, tj. pouze na 1 %. Objem peněz určených na FKSP bude nadále tvořen z objemu nákladů zúčtovaných na platy a mzdy. Polovina dané částky má být určena k přispívání na stáří a spoření zaměstnanců.

Proti výše uvedeným změnám protestují odbory. Ty žádali již v květnu premiéra o opětovné projednání návrhu a revizi chystaných opatření. V jaké podobě budou nakonec změny přijaty, zjevně ukáží až nadcházející měsíce.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.