Změny v zaměstnávání na DPP/DPČ: Půlroční zdržení pomůže zaměstnavatelům

Zaměstnáváte dohodáře? Připravujete se na změny, které mají vejít v účinnost v červenci? Všechno bude jinak! Co se chystá a jaký dopad to bude mít na vás jako zaměstnavatele?

Podle nedávného vyjádření vlády se plánované zpřísnění podmínek pro DPP/DPČ mění. Původní změny počítaly se sčítáním dohod u více zaměstnavatelů. Jakmile by součet dohod dosáhl částky 17 500 korun, měl by zaměstnanec i zaměstnavatel povinnost odvést státu sociální a zdravotní pojištění. V případě jedné dohody by platil stejný limit jako doposud, tedy 10 tisíc korun. Přísnější pravidla pro pojistné odvody měly původně vejít v účinnost v červenci letošního roku.

Vláda se pod palbou kritiky rozhodla nedávno schválenou regulaci ještě upravit. Nové úpravy však nestihne zanést včas a zpřísnění se tak ještě o půl roku posune.

Jaký dopad bude mít rozhodnutí vlády na zaměstnavatele?

Až do konce roku 2024 budou podniky i nadále využívat spolupráci s dohodáři, a to bez obav ze zvýšených nákladů, které s novou úpravou hrozily. Posun účinnosti jim také dá víc času se na celou situaci připravit.

Současná jednání se týkají hlavně dořešení detailů souvisejících s placením zdravotního pojištění. Nicméně už teď je jasné, že dohody se podle nové úpravy sčítat nebudou. Místo toho dojde nově k rozdělení spolupráce s dohodáři do dvou kategorií:

  • Hlavní smlouva – smlouva s dohodářem, která je na ČSSZ nahlášena jako první, bude fungovat podle současných pravidel, tj. odvody se hradí až po přesáhnutí 10 tisíc korun měsíčně;
  • ostatní smlouvy – na ostatní uzavřené dohody bude limit pro neplacení odvodů nižší než u hlavní smlouvy, bude se jednat o cca 4 200 korun.

Tato novinka pro zaměstnavatele znamená významné zjednodušení oproti původnímu návrhu. Jak ale bude zaměstnavatel zjišťovat, jestli už jeho dohodář hlavní smlouvu u někoho využívá, či ne? Vláda by měla o konečné podobě úpravy DPP a DPČ rozhodnout již velmi brzy. Situaci kolem DPP a DPČ pro vás budeme nadále sledovat.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Od 1. 1. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti! Více informací zde.

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.